Veelgestelde vragen Veilig leren lezen Zoem-versie
De jaarplanning 2024-2025 van de nieuwe Zoem-versie van Veilig leren lezen vind je straks in de leerkrachtsoftware. In afwachting daarvan kan je de jaarplanning van jouw regio hieronder downloaden.
Een paar belangrijke veranderingen in de Zoem-versie zijn:
- Een nieuw differentiatiemodel waar we uitgaan van één leergemeenschap en geen zon, maan, ster aanpak.
- De ankers (voorheen kernen) duren 4 in plaats van 2 weken.
- We hebben meer aandacht voor anderstaligen door de hele methode heen.
- We geven aandacht aan alle niveaus van het klankbewustzijn, onder andere met een nieuw hulpmiddel; de klankenzoeker.
- De b en de d zijn uit elkaar gehaald in de volgorde.
- We hebben een uniek ‘interactief lezen’ concept.
- We zijn kerndoeldekkend voor wereldoriëntatie.
- We hebben een nieuw beweegmoment in de software toegevoegd.
Natuurlijk zijn er nog veel meer aanpassingen. Om een goed beeld van de nieuwe methode te krijgen, adviseren we je om de zichtzending aan te vragen en een (online) voorlichting bij te wonen. Voor meer informatie: bekijk een webinar.
Een groot verschil met de kim-versie is het differentiëren. Eén van de inzichten vanuit wetenschap, leesvisie en praktijk is dat je niet te vroeg moet starten met differentiëren. Met de juiste balans in de groep krijgt iedere leerling de juiste begeleiding. We focussen op één leergemeenschap. Door samen als groep te starten en samen te werken, leren we van én met elkaar. De kinderen worden zelf eigenaar en behalen samen de doelen. Door in te zetten op hoge verwachtingen, worden de leerkansen verbeterd. Door het basisaanbod te intensiveren, bereiken we successen. Dat is de sleutel tot groei.
Alle kinderen worden uitgedaagd. We bieden basismateriaal met optionele snuffelopdrachten voor extra uitdaging en snuffelmateriaal met extra verdieping voor leerlingen die al kunnen lezen.
Meer informatie over de club van zoem: Allemaal op ontdekkingsreis met de Club van Zoem
De klankenzoeker heeft een duidelijkere koppeling met de structuur van een woord en traint daarbij het klankbewustzijn. Dit product biedt een manier om losse, vluchtige klanken meer tastbaar te maken. De klankenzoeker wordt gebruikt om de leerlingen handelend te laten ervaren hoe de structuur van woorden in elkaar zit. Op de klankenzoeker kunnen klankenvangers worden geklikt waarmee klinkers, medeklinkers en lettergroepen kunnen worden aangeduid. Het is beter inzetbaar voor een snelle check door de leerkracht.
Meer informatie: Klankbewustzijn stimuleren met de klankenzoeker: hoe doet juf Rianne dat?
Een anker is meer dan een thema. Door ankergericht te werken wordt het leren lezen niet alleen een technische vaardigheid, maar ook een betekenisvolle en samenhangende ervaring voor de leerlingen. Door een dagelijkse focus op leesvaardigheid én leesmotivatie stimuleren we de leeshonger bij de leerlingen. Elk anker heeft dezelfde opbouw, fungeert als een leidraad en verbindt verschillende lees- en leeractiviteiten in de klas. Door samen te lezen, samen in gesprek te zijn over de inhoud van de tekst en prikkelende leesvragen te beantwoorden, breng je als leerkracht de hele groep in verbinding met waar lezen écht over gaat.
De gehele methode biedt extra ondersteuning voor de leerlingen die meer steun nodig hebben. De hele methode is zo opgebouwd dat deze preventief werkt voor alle leerlingen. Door onder andere preteaching, duidelijke ordening van letters, adaptieve software en systematische herhaling. Bovendien zet de Zoem-versie in op effectieve componenten van technisch en begrijpend lezen; beter klankbewustzijn, woordspecifieke kennis met rijke teksten, interactief lezen en nog veel meer.
Vanaf schooljaar 2025-2026 verschijnt het klankletterkompas met de klanklettersteunkaarten. Zij bieden ondersteuning op basis van de klankgebaren van Kentalis.
De makers van Taal in Blokjes zijn enthousiast over onze leesmethode en ondersteunt onze didactiek. Samen werken we aan een handreiking om deze op de juiste manier in te zetten. Deze kun je komend schooljaar vinden op de website van Taal in Blokjes.
De ankers van Veilig leren lezen Zoem dekken de kerndoelen voor wereldoriëntatie. Scholen die de ankers verder willen verdiepen en verrijken, vinden in de leerkrachtsoftware van Veilig leren lezen voor elk anker een bijpassende burgerschapsles en labwerk van Code D.
Uit onderzoek blijkt dat voor het actief gebruiken van een taal vooral omgevingskennis en woordenschat van belang zijn. Daarom is juist ook voor de NT2 leerlingen het ankergericht werken, en de samenhang met de woordenschat heel erg belangrijk. De ankers van VLL-Zoem bieden hier veel. De teksten, infoplaten, leesvragen zorgen ervoor dat de kinderen haakjes gaan maken. Ze krijgen daardoor een groter netwerk, dat is effectiever dan werken met losse woorden.
Op dit moment is er geen sprake dat Veilig leren lezen kim-versie op korte termijn niet meer leverbaar zal zijn. Indien we hier meer informatie over hebben, zullen we gebruikers minimaal 2 jaar van tevoren informeren.